26 Şubat 2019 Salı

26.02.2019 Genel Gündem

26.02.2019
TÜRKİYE 
Kayyumları Biz Yine Atarız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kayyum atanan belediyelerle ilgili, "Şimdi diyorlar ki 'Kayyum atanan yerleri geri alacağız'. Devletin bu belediyelere verdiği imkânları eğer siz Kandil'e gönderecek olursanız veya terörde kullanacak olursanız hemen anında, hiç beklemeden yine biz kayyumlarımızı atarız ve sizlerle yola devam etmeyiz" dedi. Erdoğan, dün Yozgat ve Tokat'taki mitinglerde şunları söyledi: "Anlaşılan o ki AK Parti çatısını beğenmeyip kendilerine başka mecralar arayanlar var. Bunlara hizmetin, yatırımın, projenin asıl kaynağının AK Parti olduğunu, sizlerle gönül birliği içindeki bu kardeşiniz olduğunu gösterelim mi? Dünya değişiyor, bölgemiz değişiyor ve Türkiyemiz de bu değişimde hak ettiği yeri almak için tarihi bir mücadele veriyor."
Hürriyet


Askerlik Teklifi Nisanda 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, askerlik sisteminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni düzenlemenin seçimden sonra nisan ayında Meclis'in gündemine geleceğini açıkladı. NTV'de katıldığı programda soruları yanıtlayan Ünal, "Muhtemelen nisan ayında gelir. Hem Cumhurbaşkanımız hem de grup başkanımız bu yönde bazı açıklamalar yaptılar. Nisan ayı içerisinde bu şekillenir ve TBMM'nin gündemine gelir, öyle görünüyor" dedi.
Hürriyet

İlk Ziyaret Eski Başkandan 
AK Parti İstanbul Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın istifası üzerine önceki gün yapılan seçimde AK Partili Mustafa Şentop TBMM'nin yeni başkanı seçilmişti. Şentop'u ilk ziyaret eden isim, eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım oldu. Basın mensupları, 31 Mart sonrası Meclis'e dönüp dönmeyeceğini sorunca Yıldırım şöyle dedi: "Durup durup soruyorsunuz, İnanmıyor musunuz? Ben İstanbul'a güveniyorum. İstanbul beni ben yapan şehir. İstanbul'a çok güzel projelerimizle hizmetlerimize hazırız."
Posta

'Türkiye Üretmeli' 
CHP'nin "Üreten, Çalışan, Hakça Paylaşan Türkiye" toplantısında konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, "Daha krizin ortalarındayız. Reel kriz daha yeni başladı. İşsizlik daha da büyüyecek" dedi. Türkiye'yi aydınlığa çıkaracak dönüşüm stratejisini anlatan Kılıçdaroğlu "Hukukun üstünlüğünü sağlamak zorundayız. Katılımcı demokrasiyi güçlendirmeliyiz" dedi. "Mercimeği, nohutu ithal ediyorsunuz. Sanayide ham maddeyi ithal ediyorsunuz. İthal edemezseniz fabrikalar susuyor" diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "Türkiye'nin üretmesi lazım. Türkiye üretim sürecinden büyük ölçüde koparıldı. İthalat olmadan üretim yapamaz noktaya geldik…"
Posta

İP'li Kocamaz Aday Olamıyor 
Başvurusunu zamanında yapamadığı için İYİ Parti'den aday olamayan, bunun üzerine Demokrat Parti'den aday olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'a bir şok da Mersin İl Seçim Kurulundan geldi. Hafta sonu, Mersin İl Seçim Kuruluna Kocamaz'ın DP'den aday olamayacağına yönelik itiraz başvurusu yapılmıştı. Edinilen bilgilere göre Mersin İl Seçim Kurulu dün toplanarak bu itirazları değerlendirdi. Kurul, 'Bir partiden aday olan birisinin, başvurusunu zamanında yapamadığı gerekçesiyle, başka bir partiden aday olamayacağı' kararını verdi. Kocamaz'ın bu durumda DP'den adaylığı da düşmüş oldu.
Türkiye

DÜNYA 
Venezuela'yı İşgal Toplantısı 
Kukla muhalif lider Juan Guaido'yu 'geçici devlet baskanı' olarak tanıyarak Venezuela'da Maduro iktidarına yönelik darbe sürecini başlatan ülkeler Kolombiya'nın başkenti Bogota'da toplandı. Meksika dışında Amerika kıtasının 13 ülkesi ile Kanada'nın oluşturduğu Lima Grubu'nun bakan ve başkan düzeyinde katıldığı toplantıda kukla Guaido ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Venezuela'ya yönelik müdahale planlarını gözden geçirdi.
Star

ABD-K. Kore Zirvesi Savaşı Resmen Bitirecek 
Güney Kore, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında 27-28 Şubat'ta Vietnam'da yapılacak zirvede liderlerin Kore Savaşı'nın bitişini ilan etmesini beklediklerini bildirdi. Güney Kore haber ajansı Yonhap'ta yer alan habere göre, Devlet Başkanlığı Sözcüsü Kim Eui-kyeom, "Bizce bunun (barış ilanı) yolu açık. Bunun ne şekilde olacağını bilmek mümkün değil, ama inanıyorum ki ABD ve Kuzey Kore savası her düzeyde sonlandıracak bir deklarasyon konusunda anlaşabilirler" dedi.
Star

Esad'dan İran'a Ziyaret 
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ülkesindeki savaşın başladığı 2011 tarihinden bu yana ilk kez İran'ı ziyaret ederek, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve dini lider Hamaney'le görüştü. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Tahran'a giderek İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney'le bir araya geldi. Hamaney'in resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Hamaney görüşmede Esad'a ve Suriye'ye verdikleri desteğin süreceğini kaydederek, İran ve Suriye'nin stratejik ortaklar olduğunu söyledi.
Cumhuriyet

Brexit Gündemi Çaldı 
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış sürecinin (Brexit) başlayacağı 29 Mart için geri sayım sürerken boşanma anlaşması krizi Mısır'da düzenlenen ilk Avrupa Birliği-Arap Ligi zirvesine damga vurdu. Anlaşmasız ayrılma olasılığına karşı, Brexit'in ertelenebileceği açıklamasını yapması için lideri olduğu Muhafazakâr Partililer tarafından da baskı altına alındığı haberleri İngiliz medyasında yer bulan Başbakan Theresa May, zirvede AB liderlerinden parlamentoda kabul ettirebileceği yeni bir Brexit anlaşması için destek arayışındaydı.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,3050-5,3072
Euro: 6,0229-6,0387
Sterlin: 6,9620-6,9784
Gram Altın: 226,3668-226,5751

2.5 Milyon Yeni İş Hedefi! 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) ortaklaşa düzenlediği "İstihdam Seferberliği 2019" programı dün TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Bu kadar güçlü bir istihdam teşvik paketi dünyada yoktur" diye başladığı konuşmasına, istihdam alanında bir devrim yaşandığı sözleriyle devam etti. 2009'dan bu yana yaklaşık 10 milyonluk yeni istihdam oluşturulduğunu vurgulayan Albayrak 2018'de açıkladıkları mevcut istihdam teşviklerine yenilerini eklediklerini hatırlattı.
Hürriyet

Doğuya 'Turist Ekspresi' 
Son yıllarda ilginin bir hayli arttığı ve bilet bulunamadığı gerekçesiyle sıklıkla kendisine gündemde yer bulan Ankara-Kars seferi ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy açıklamalarda bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) Taşımacılık AŞ'nin en uzun rotalarından Ankara-Kars seferini yapan 'Doğu Ekspresi'yle Erzurum'dan Kars'a yolculuk yapan Bakan Ersoy, Doğu Ekspresi'nin amacı dışında kullanılmaya başlandığına işaret ederek, "Biz de diyoruz ki o zaman amacına uygun bir tren daha organize edelim." dedi.
Hürriyet

Akdeniz'de Hedefe Varmak Üzereyiz 
Türkiye, enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için yerlileştirme çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda Akdeniz'de ilk petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına da Ekim 2018'de başlanmıştı. Türkiye'nin Fatih gemisiyle ile Akdeniz'de yürüttüğü sondaj çalışmalarında hedefe yaklaştığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Bir iki hafta içerisinde 5 bin 500 metreye ulaşmış olacağız. Böylece var mı, yok mu bilgisini de elde edeceğiz" dedi.
Posta

Taşınma 5 Nisan'da 
İstanbul Havalimanı'nın resmi açılışı 29 Ekim'de yapılmıştı. Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na 3 Mart'ta taşınmayla ilgili program da değişikliğe gidildi. Transfer programındaki değişiklik dünyaya resmen duyuruldu. Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na taşınma süreci, 5 Nisan 2019 saat 03:00'da başlayacak, 7 Nisan 2019 saat 00:00'da bitecek. 45 saatlik süreçte; İstanbul Atatürk Havalimanı (LTBA) ve İstanbul Havalimanı (LTFM) sadece base (üssü AHL olan) taşıyıcıların seferlerine açık olacak.
Posta

Kaçan Yok Gelen Var 
Türkiye, çalkantılı geçen 2018'de 13 milyar 163 milyon dolarlık uluslararası doğrudan yatırım miktarına ulaştı. En çok yatırım yapan iki ülke, Hollanda ve Azerbaycan oldu. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ve SOCAR Türkiye CEO'su Zaur Gahramanov, ekonomi basınıyla buluştu. Toplantıda, geçen hafta Merkez Bankası tarafından açıklanan 2018 yılı uluslararası doğrudan yatırım (UDY) verileri değerlendirildi. Arda Ermut, küresel ekonomide artan riskler ve korumacı politikalar nedeniyle global doğrudan yatırımların dünyada yüzde 19 azaldığı söyledi.
Türkiye

SPOR 
İşaret Fişeği 
Galatasaray, önceki akşam kritik bir maç oynadı. Pek de zor geçeceği tahmin edilmeyen Akhisar karşılaşmasında 90'ıncı dakikaya gelindiğinde eşitlik bozulmamıştı. Lider Başakşehir ile puan farkı 8'e çıkmak üzereydi ve 22'nci şampiyonluk ihtimali azalacaktı. 90+5'te Mitroglou'nun golü sarı-kırmızılılara ilaç gibi geldi ve Türk Telekom Stadı âdeta yıkıldı. 4-5 farklı kazanılsa çok büyük önem taşımayacak karşılaşma son saniye golüyle kazanılınca etkisi çok daha büyük oldu. Gol bütün camiayı kenetlerken, son saniye golü şampiyonluk alameti olarak görüldü.
Türkiye

İspanya'ya Direnemedik 
Basketbol Milli Takımımız, Dünya Kupası elemelerinde oynadığı son maçı 16 sayı farkla kaybetti. 12 Dev böylece 1. Grup'ta ikinci sırayı alırken, İspanyollar ise lider olarak mücadeleyi tamamladı. İspanya-Türkiye: 74-58.
Star

Ersu Sırıkla Atlamada Rekoru 25 Cm Geliştirdi 
Milli atlet Ersu Şaşma, İstanbul'daki Salon Olimpik Deneme'de tarihi bir rekor performansı sergiledi. Ümit Sungur'a ait 5.15'lik rekoru geliştirme hedefiyle çıktığı müsabakaya 5.10 ile başlayan Ersu, 5.20'yi, 5.30'u ve sonra da 5.40'ı geçti. Genç atlet daha sonra Büyükler Türkiye rekoru olan 5.71'i denedi ama başaramadı.
Star

Müthiş Geri Dönüş 
Fenerbahçe, ilk yarısını 3-0 geride bitirdiği maçta inanılmazı başardı, 1'er top direkte patladı. Beşiktaş-Fenerbahçe: 3-3. Ersun Yanal, F.Bahçe'nin başında yaklaşık 5 yıl sonra derbi heyecanı yaşadı. Sarı-Lacivertlilerde 4 futbolcu, F.Bahçe formasıyla ilk kez derbiye çıktı. Ara transfer döneminde transfer edilen Sadık Çiftpınar, Tolgay Arslan, Zajc ve Moses, ilk derbilerini Beşiktaş karşısında oynadı. İkinci yarıda sarı kart gören Sadık, Çaykur Rizespor maçında cezalı duruma düştü.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme