.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

1 Mart 2019 Cuma

01.03.2019 Genel Gündem

01.03.2019
TÜRKİYE
Oyunları Bozduk Herkes Bize Hayran 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün AK Parti'nin Erzurum mitinginde partililere hitap etti. 28 Şubat 1997 postmodern darbesinin 22'nci yılı olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Benim başörtülü kızlarımın üniversitelere alınmadığı günün yıldönümü. Bu CHP zihniyetidir" dedi. Türkiye'nin son 6 yılda, tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar çok sayıda ve çok yönlü saldırıya maruz kaldığını vurgulayan Erdoğan, "Bunların hiçbiri de tesadüf değildi. Hiçbiri de hesapsız kitapsız değildi" dedi.
Posta


Tam İsabet 
Akdeniz, Ege ve Karadeniz'de aynı anda gerçekleştirilmesi açısından bir ilk olan, cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatı 'Mavi Vatan 2019' önceki gün başlamıştı. 163 gemi ile helikopterler ve insansız hava araçlarının da kullanıldığı tatbikatın 2. gününde, Saros Körfezi'ne 21 savaş gemisi açıldı ve harp düzeni aldı. Su üstü hedeflere top atışları yapıldı. Tam isabet sağlanan atışlarla hedefler imha edildi. Tatbikat 8 Şubat'a kadar devam edecek.
Posta

Ecdadımızın Beka Sancağı İftiharımız 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Tarih cahilleri bekayı bilmez, ecdadı özümsememiş köksüzler bekayı itiraf edemez" ifadelerini kullandı. Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, tarihin, bir milletin hafızası, bir devletin haysiyeti, geçmişle gelecek arasında kurulmuş bir hakikat köprüsü olduğunu belirterek, "Tarih yoksa hatıra yoktur, kök yoktur, hedef yoktur, kaynak kupkurudur. Mazinin olaylarının anlamlı ve objektif yorumu tarihe şuurla bakışın ispatıdır" dedi.
Milliyet

Herkes Huzur İçinde Yaşayacak 
Bursa programına Kestel ilçesinden başlayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, STK'lar, esnaf odaları, muhtarlar ve iş insanlarıyla bir araya geldi Konuşmasında, hedeflerinin birlikte yönetmek olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Kentte yaşayanlar rahatlıkla sorunlarının çözümü için belediyede bir yetkiliye ulaşıyorsa ve önemli bir karara katkıda bulunabiliyorsa bu birlikte yönetmektir. Bursa beton ormanına döndü, yüksek binalar, yeşil yok, hava kirliliği var. Merkezden Çekirge'ye giden yer duvarlarla örülü koridor gibi, buraların değişmesi lazım. Bursa'nın tarihi ve kimliğine uygun değişim ve dönüşüme ihtiyacı var"
Hürriyet

DÜNYA 
Masa Sonuçsuz Dağıldı 
ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u iki gün boyunca Vietnam'da ikinci kez bir araya getiren zirve, anlaşma sağlanamadan sona erdi. Görüşmelerin, Kim'in ülkesine uygulanan yaptırımların tamamen kaldırılması talebi sonrasında kilitlendiği bildirildi. Vietnam'ın başkenti Hanoi'de düzenlenen zirve, sekiz ay önce yapılan ilkinden farklı olarak ortak bir deklarasyon yayımlanmadan sona erdi. Zirvenin temel gündemlerini Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması, bu ülkeye uygulanan yaptırımlar ve ABD-Kuzey Kore-Güney Kore arasında olası bir barış anlaşması oluşturuyordu.
Cumhuriyet

Bm: İsrail Savaş Suçu İşlemiş Olabilir 
Filistinlilerin "Toprak Günü" saydıkları 30 Mart'ta Gazze'de başlayan "Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine İsrail'in uyguladığı şiddet insanlığa karşı suç olarak tanımlanabilir. 30 Mart-31 Aralık tarihleri arasında İsrail askerinin Gazze'ye müdahaleleri hakkında raporunu hazırlayan Birleşmiş Milletler'in (BM) Filistin topraklarındaki gösterilerle ilgili Bağımsız Soruşturma Komisyonu Başkanı Santiago Canton, İsrail askerinin uluslararası insan haklarını ihlal ettiğini duyurdu. Canton, İsrail askerlerinin, aralarında çocukların, sağlık görevlilerinin ve gazetecilerin açıkça seçilebilir halde bulunduğ topluluğa keskin nişancılarla ateş açıldığını belirtti. İhlallerden bazılarının savaş suçu veya insanlığa karşı suç olarak tanımlanabileceğini söyledi.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,0777-6,0805
Sterlin: 7,0860-7,0945
Gram Altın: 225,5452-225,7150

Gıdada Fren Tutmadı 
Birleşik Kamu-İş, geçen yıl ağustos ayından bu yana sürekli artış kaydeden gıda fiyatlarında şubat ayında "tanzim satışların" da baskısıyla yüzde 1.19 oranında gerileme yaşandığını bildirdi. Buna karşın yılın ilk iki ayında gıda fiyatları yüzde 13.21 arttı. Gıda harcamalarında son bir yıldaki artış ise yüzde 52.03 oldu.
Cumhuriyet

Dış Tıcaret Ocakta Yüzde 15 Azaldı 
Ekonomideki küçülmeye paralel olarak Ocak 2019'da Türkiye'nin dış ticaret hacmi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15 azalarak 33.9 milyar dolardan 28.8 milyar dolara geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; aynı dönemde ihracat yüzde 5.9 artarak 13 milyar 170 milyon dolar, ithalat ekonomideki olumsuz gidişat nedeniyle yüzde 27.2 azalarak 15 milyar 673 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocak ayında dış ticaret açığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 72.5 azalarak 2 milyar 503 milyon dolara gerilerken, aynı dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 57.8'den yüzde 84'e yükseldi.
Cumhuriyet

Ab İle Her Alanda İşbirliği 
Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerini güçlendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda İstanbul Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi'nde dün 'AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı' yapıldı. Burada konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye ile AB ekonomik ilişkileri, diyaloğu, iş dünyası ve devletler arasındaki bu önemli görüşmeleri ve tartışmaları yaptıktan sonra, işbirliğinin her boyutunda önemli bir katkı oluşturacağını umuyorum" dedi.
Posta

Yatırım Rüzgarı 
Geçen yıl özel sektöre verilen yatırım teşvikleri 2017'ye göre yüzde 60'a yakın arttı. 2018 yılında bin 954 yatırım, teşviğe bağlandı. Şirketler bu teşvikler karşılığında toplam 155.2 milyar liralık yatırım yapacaklarını ve 260 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını taahhüt etti. 2017 yılında teşviğe bağlanan toplam yatırım tutarı 174.6 milyar lira olmuştu. Ancak bu meblağın içinde Akkuyu Nükleer Santralı'na verilen 76 milyar liralık teşvik de vardı. Ancak devletin önemli projeleri arasında yer alan Akkuyu Nükleer Santralı, yatırımlar içerisinde özel bir yerde bulunuyor.
Milliyet

SPOR 
Bırakıyorum 
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, istifa ettiğini yazılı bir açıklamayla duyurdu. 7 yıldır başkanlık görevini yürüten Demirören, herkese kucak açtı, Anadolu'yu gezdi ve TFF toplantılarını Kilis, Samsun, Bursa gibi yerlerde yaparak yakın temaslar kurdu. Aldığı cesur ve radikal kararlarla Türk futbolunun çehresini değiştirdi. Tesisleşme, yayın ihalesi gelirlerinin artırılması ve kulüplerin mali yapısını rahatlatmak adına atılan adımlar en büyük icraatlar oldu. Demirören'in istifasının ardından TFF Başkan Vekili Hüsnü Güreli, haziran ayında yapılacak genel kurula kadar vekaleten başkanlık görevini yürütecek.
Posta

Kırmızı Alarm 
Galatasaray sancılı bir maçla da olsa Ziraat Türkiye Kupası'nda Hatay'ı eleyerek yarı finale çıktı. Sarı-Kırmızılı ekip, pazar günü deplasmanda oynayacağı Erzurumspor maçı hazırlıklarına başladı. 5 yıllık yeni sözleşmeye imza atan ve güven tazeleyen teknik direktör Fatih Terim oyuncularına, "Şampiyonluk istiyorsak Erzurum'u yenmeliyiz" uyarısı yaptı. Fatih Terim, Erzurum maçının çok zor geçeceğini belirterek tüm oyuncuların hazır olmasını istedi. Sakatlığı süren Diagne için sağlık ekibiyle görüşen Terim, Senegalli golcüyü Erzurum'a götürecek. Diagne'nin ikinci yarı şans bulması bekleniyor.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme