2 Mart 2019 Cumartesi

02.03.2019 Genel Gündem

02.03.2019
TÜRKİYE 
Sosyal Devleti Biz Öğrettik 
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Ardahan ve Artvin'de vatandaşlara seslendi. Türkiye'nin 'sosyal devlet' kavramıyla gerçek manada AK Parti iktidarları döneminde tanıştığını belirten Erdoğan "Çünkü biz CHP gibi sosyal devletin lafını ve istismarını değil, icraatını yaptık" dedi. İstanbul belediye başkanı olduğu dönemde üniversite gençliğine burs verdiğini hatırlatan Erdoğan "CHP bunu Anayasa Mahkemesi'ne götürdü. Mahkeme de iptal etti. CHP bu işte. Senelerdir bu milleti, 'makarnacı, kömürcü' diyerek aşağılayanlar utanmadan 'Türkiye'de sosyal devlet bitti' diyorlar" ifadelerini kullandı.
Posta
 
'Belediye Başkanı Hesap Vermelidir' 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçim çalışmaları kapsamında dün Uşak'ta sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldi. CHP'nin Uşak Belediye Başkanı adayı Asım Kalelioğlu'nun eşlik ettiği Kılıçdaroğlu, konuşmasında "Belediye başkanı bir harcama yaparken halka hesap verecek. Eğer bir belediye başkanı hesap vermiyorsa emin olun, o cebini düşünüyordur" dedi. Uşak Şeker Fabrikası ile ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, "İnşallah satarlar. Onu belediye ve sivil toplumun temsilcileriyle birlikte satın alacağız. O, cumhuriyetin bir değeridir. Orası çalışacak, yeniden yapılandırılacak, daha fazla istihdam sağlanacak" diye konuştu.
Posta

'Yeni Sistemin Devamı Hem Beka Hem De Milli Gayedir' 
MHP lideri Devlet Bahçeli, "Yeni hükümet sistemini hırpalamak ve hüsrana uğratmak için nöbete girenler, alenen Türkiye'nin sırtındaki kamburlardır" dedi. Bahçeli'nin Twitter'dan paylaştığı mesajlar özetle şöyle: Türk milleti meşru ve muazzam iradesiyle yönetim sistemini değiştirmiştir. Bu müessir değişiklik ülkemizin övüncü olmuş, önünü açmış, prangalarını sökmüş, muhtemel risk ve tehlikeleri en aza indirmiştir. Çok şükür Türkiye diriliş, toparlanış ve yükseliş kulvarına girmiştir...
Milliyet

Ohal Sonrası Tsk'dan 486 Personele Fetö'den İhraç 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), FETÖ ile mücadeleyi aralıksız yürütüyor. Bu kapsamda bakanlık emriyle Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı tüm komutanlık, birlik, karargah ve kurumlarda devam eden incelemelerde FETÖ ile bağlantısı olabilecek personel araştırılıyor. Önceki uygulama sonuçlarına göre müşterek olarak belirlenen kıstaslar çalışmalarda tüm ilgili ve yetkili makamlar tarafından hassasiyetle kullanılıyor.
Milliyet

DÜNYA 
Bm'de Veto Savaşları 
ABD ile Rusya ve Çin arasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) süregiden tasarı kavgasının son gündemi Venezüella oldu. Önceki gece BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan tasarılar karşılıklı hamlelerle kabul edilmedi. Muhalif lider Juan Guaido'yu Venezüella'nın "geçici devlet başkanı" olarak tanıyan ABD'nin bu ülkede uluslararası gözlemcilerin denetiminde başkanlık seçimi yapılmasını öngören tasarısı BMGK'nin diğer iki daimi üyesi Rusya ve Çin tarafından veto edildi. ABD tasarısına 9 ülke onay verirken geçici üyelerden Güney Afrika aleyhte, Ekvator Ginesi, Endonezya ve Fildişi Sahili çekimser oy kullandı. Rusya'nın, Venezüella'nın içişlerine müdahaleye ve bağımsızlığına karşı güç kullanmaya karşı çıkan tasarısı ise 9 ülkenin desteğini alamadığı için kabul edilmedi.
Cumhuriyet

Örgütün Lideri Pakistan'da
Hindistan ile Pakistan arasında savaş rüzgârlarının esmesine neden olan Cammu Keşmir saldırısını üstlenen Ceyş-i Muhammed örgütün liderinin Pakistan'da olduğu doğrulandı. Her iki ülkenin de hak iddia ettiği Keşmir bölgesini Pakistan'la birleştirme amacına sahip örgütün lideri Mesud Azhar hakkında CNN'e açıklama yapan Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Azhar'ın ülkede bulunduğunu ve durumunun "evden ayrılamayacak kadar kötü" olduğunu söyledi. Kureyşi, Azhar'ın neden tutuklanmadığı sorusuna "Terör saldırısıyla ilgisi olduğuna dair sağlam kanıt yok" şeklinde yanıt verdi.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,0777-6,0805
Sterlin: 7,0860-7,0945
Gram Altın: 225,5452-225,7150

25 Milyarlık Yeni Destek 
Son zamanlarda küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) için peş peşe devreye alınan destek paketlerine bir yenisi daha eklendi. 10 Ocak 2019'da açıklanan 40 bin KOBİ'ye 20 milyar liralık 'KOBi Değer Kredisi'nin ikincisi de geldi. Geçen haftaki bir konuşmasında, yeni bir KOBİ paketi açıklayacaklarının müjdesini veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Bugünden (dünden) itibaren KOBİ'lerimiz için KOBİ Değer Kredisi-2'yi devreye alıyoruz" dedi.
Posta

Cavit Çağlar Tmsf'ye Tüm Borçlarını Ödedi 
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 7 Ocak 1999'da fona devredilen İnterbank AŞ'nin hakim ortağı Cavit Çağlar'ın TMSF'ye olan tüm borçlarını ödediğini bildirdi. Çağlar ve Çağlar Grubu'nun fona olan borçlarının tahsil ve tasfiyesi için 2004 ve 2010'da iki ayrı protokol imzalandığı anımsatılan TMSF açıklamasında, ancak protokollerin temerrüde düşmesi nedeniyle borçlular hakkında yasal takip işlemlerine başlandığı hatırlatıldı
Posta

500 Bin İstanbulluya İş 
İstanbul 15 milyon nüfusu, 5.7 milyon çalışanıyla Türkiye'nin en büyük ve üretken şehri. Milli gelirin yüzde 30.5'i, sanayi üretiminin yüzde 29'u, vergi gelirlerinin yüzde 49.9'u İstanbul'dan sağlanıyor. İstanbul eğer bir ülke olsaydı dünyanın 41'inci, Avrupa'nın 13'üncü büyük ekonomisi olurdu. Tek başına ihracatı 78 milyar dolar olan şehir, bu haliyle 140 ülkeyi geride bırakıyor.
Posta

4 Milyar Tl'lik Yeni Kaynak 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak için Türkiye genelinde hızla çalıştıklarını dile getirdi. Tüm Türkiye'de valiliklere bir genelge gönderdiklerini, bu genelge kapsamında şehirdeki riskli alanların 3 ay içerisinde tespit edilerek kendilerine bildirilmesi talimatı verdiklerini anımsatan Kurum, şunları dile getirdi: "Bu kapsamda kentsel dönüşüme kredi vermek üzere İller Bankası Genel Müdürlüğümüzde geçtiğimiz günlerde yasalaşan Kanun kapsamında, kentsel dönüşüm projelerinde yüzde 50'ye kadar hibe desteği, kredi desteği vermek suretiyle yaklaşık 4 milyar liralık da kaynağı kentsel dönüşüm projelerine aktaracağız"
Milliyet

SPOR 
Futbolun Patronu Kim? 
Yıldırım Demirören'in istifasının ardından Türkiye Futbol Federasyonunun koltuğuna oturacak yeni başkanın kim olacağı kulislerde konuşulmaya başlandı. Fenerbahçe Spor Kulübü eski başkanı Aziz Yıldırım'ın ismi şimdilik birinci sırada yer alıyor. Fenerbahçe'de başkanlık seçimini kaybetmesinin ardından bir süre evinde dinlenen ve yeniden işlerinin başına dönen Yıldırım'ın, teklif gelmesi durumunda nasıl bir tavır sergileyeceği ise merak konusu. Yıldırım'ın, bir meslektaşıma "Haziran ayı bir gelsin o zaman görüşürüz" dediğini öğrendim. Aziz Yıldırım'ın bu ifadesi teklife sıcak bakacağını gösteriyor. Ön plana çıkan bir diğer isim de Nihat Özdemir. Başkan Vekili Hüsnü Güreli, haziran ayında yapılacak olan genel kurula kadar federasyonda vekaleten Demirören'in görevini yürütecek.
Cumhuriyet

Kara Kartal'a Mircea Lucescu'dan Yeşil Işık 
Beşiktaş'ta teknik direktör Şenol Güneş'in sezon sonunda A Ulusal Futbol Takımı'nın başına geçecek olmasının resmen açıklanmasının ardından, Siyah-Beyazlıların yeni hocası olacağı iddia edilen Mircea Lucescu'dan cevap geldi. Ay- Yıldızlı ekipteki görevinden Rumen teknik adam, Beşiktaş iddialarıyla ilgili kapıyı açık bıraktı ve "Şu anda her şey olabilir. Sezon sonunda belki bir kulüp takımının başına geçerim. Belki de emekli olurum. Şu anda hiçbir seçeneği dışarıda bırakmıyorum" dedi. Mircea Lucescu, 2002-2004 yılları arasında Beşiktaş'ın görev yapmış, Siyah-Beyazlı kulübün 100. kuruluş yılında kazandığı şampiyonluğun mimarı olmuştu.
Cumhuriyet 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme