5 Mart 2019 Salı

05.03.2019 Genel Gündem

05.03.2019
TÜRKİYE 
'Uçurumdan Dönüş Seçimi' 
CHP'nin İstanbul Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, CHP'li küskünlere çağrı yaptı. İmamoğlu, "Bir an öfkelenmiş, kendilerine başka yol çizmiş arkadaşlarımız olabilir. Zaman geç değil. 31 Mart'ta kol kola yürümeliyiz" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin son yıllarda tek gündeminin imar ve plan değişikliği olduğunu belirten İmamoğlu, "Hiçbir sorun ne yazık ki çözülemedi, aksine sorunlar büyüdü. Yatırımlar da işe yaramaz hale geldi. Bu seçimi uçurumun ucundan bir dönüş olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.
Posta


İddianame Kabul Edildi 
İş insanı ve Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, İstanbul Başsavcılığı'nın Gezi Parkı eylemlerine ilişkin soruşturması kapsamında, 'eylemlerin organizatörü ve finansörü' olduğu gerekçesiyle 1 Kasım 2017'de tutuklanmıştı. Savcılık, Osman Kavala, Can Dündar, oyuncu Mehmet Ali Alabora, Avukat Can Atalay ile Mimarlar Odası üyesi Mücella Yapıcı'nın da sanıklar arasında yer aldığı 657 sayfalık iddianameyi İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. Mahkeme iddianameyi kabul etti.
Posta

Büyükçekmece'ye Metro Sözü 
AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, secim çalışmalarını dün Büyükçekmece'de sürdürdü. AK Parti İlce Başkanlığı önünde vatandaşlara seslenen Binalı Yıldırım, Mevlut Uysal'ın Büyükçekmece için büyük fırsat olduğunu belirterek, "Mevlüt Bey, TÜYAP'tan bu yana metrobüsü uzatacak ve buralara hizmet getirecek. Büyükçekmece'ye metro sözünü de veriyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Büyükçekmece, güzel yeşil bir ilçemiz ama iki tane de yeşil koridor yapacağız. Kuzeydeki ormanlardan güneydeki maviliğe. Yeşil ile maviyi buluşturacağız. Sahil, pırıl pırıl olacak" dedi.
Türkiye

Tabanı Bu CHP'ye Dersini Verecek 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sınırlarımıza teröristlerle, ekonomimize kur, faizle, soframıza vurguncularla, birliğimize bölücülerle, beraberliğimize fitneyle saldıranlar şu anda pusuda bekliyor" dedi. Zonguldak ve Bartın'da halka seslenen Erdoğan, 31 Mart'ta aynı zamanda Türkiye'ye kurulmaya çalışılan tuzakların da bozulacağını belirterek, "Bu ülkenin ve milletin hasmı ne kadar kesim varsa hepsi de pürdikkat 31 Mart'ta sandıktan çıkacak sonucu bekliyor. Ülkemizin istiklaline, milletimizin istikbaline, halkımızın işine, aşına, ekmeğine kast edenler, ellerini ovuşturarak bekliyor. Onlar ellerini ovuşturarak bekliyor ama 31 Mart'ta benim milletim onlara gereken dersi verecek" diye konuştu.
Türkiye

Muhtar Adaylarına YSK'dan Üzücü Haber 
31 Mart yerel seçimlerinde sandık kurulu başkan ve üyelerinin 'muhtarlık'lar için oy kullanıp kullanamayacakları ve muhtarlıklarla ilgili kullanılan oyların durumu geçmiş dönem seçimlerinde tartışma konusu olmuştu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), tartışmaları yayımladığı genelgeyle sonlandırdı. YSK'nın belirlediği kurallara göre 31 Mart seçimlerinde sandık basında görev yapacak sandık kurulu başkan ve üyeleri, bina sorumluları ve seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçlerinin seçmen kayıtlarının nerede bulunduğu büyük önem taşıyacak.
Star

DÜNYA 

Selanik'te Türkiye Temsilciliğine Saldırı 
Yunanistan'ın Selanik kentinde yüzleri maskeli 50 kişilik grup, Türkiye Başkonsolosluğu'na saldırı düzenledi. Selanik Aristoteles Üniversitesi'nden çıkan grup, konsolosluğu koruyan Yunan polis ekiplerine molotofkokteyli ve taşlarla saldırdı. Olay yerine takviye gelen ekipler, gruba göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Bir saat süren olaylarda 15 kişi gözaltına alındı, 3 kişi tutuklandı. Saldırıda 4 araç yandı.
Sözcü

Rusya Da Nükleer Anlaşmadan Çekildi 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin tek taraşı olarak çekildiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı (INF) askıya alan kararnameyi imzaladı. Putin, ABD'nin anlaşmayı askıya almasıyla Savunma Bakanı Sergey Şoygu'ya yasaklı füzeler geliştirme çalışmalarına hemen başlama talimatı vermişti. 8 Aralık 1987'de imzalanan anlaşma kapsamında SSCB ve ABD, 500-1000 kilometre ve 1000- 5.500 kilometre menzilli füze ve fırlatıcılarını imha etmeyi, ayrıca ileride de bu tür füzeleri üretmemeyi, test etmemeyi ve konuşlandırmamayı taahhüt etmişti.
Sözcü

Guaido Caracas'a Geri Döndü 
Ağır siyasi, ekonomik krizle boğuşan Venezüalla'da, kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden muhalefet lideri Juan Guaido'nun yaklaşık iki hafta önce bir dizi Maduro yönetimi karşıtı etkinliğe katılmak için ülkeden ayrılması, bölge ülkeleri turuna çıkmasının ardından dün başkent Caracas'a geri döndüğü bildirildi. Kolombiya'da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de dahil olmak üzere görüşmeler yapan, ABD yardımlarının ülkeye girişi gerekçeli konsere katılan Guaido'nun dönüşünde gözaltına alınabileceği haberleri daha önce basında yer almıştı.
Cumhuriyet

Tepkilere Erken Seçim Kartı 
Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteşika, ülke çapındaki protesto gösterilerine rağmen gelecek ay yapılacak seçimlerde yeniden aday olacağını açıkladı. Adaylık başvuru sürecinin dolduğu önceki akşam Buteşika, devlet televizyonunda okunan bir mektupla adaylığını resmen duyurdu. Cumartesi günü 82'inci doğum gününü kutlayan Buteşika, beşinci kez seçilmesi durumunda görev süresi dolmadan erken seçim ilan etme sözü verdi.
Cumhuriyet

EKONOMİ 

Dolar: 5,3907-5,3935    
Euro: 6,1071-6,1148
Sterlin: 7,1029-7,1131                                            
Gram Altın: 222,8442-223,0220

23 Zincir Markete Soruşturma 
Rekabet Kurumu, meyve ve sebzede haksız rekabet yapıp yapmadıklarının tespiti nedeniyle 23 zincir market hakkında soruşturma başlattı. Listede Türkiye'nin önde gelen büyük marketleri de yer alıyor. Kurumdan yapılan açıklamada, "Rekabet Kurulu 7 Şubat 2019 tarihli toplantısında, perakende gıda ticareti ile iştigal eden zincir marketlerin su ile yaş meyve ve sebzelerin perakende satış fiyatlarını belirlerken rekabet karşıtı davranışlar içerisinde bulunup bulunmadıklarının tespiti amacıyla soruşturma açılmasına karar verdi" denildi.
Posta

Kamu İşçisine Fark Zammı 
Memur ve emeklilerden sonra kamuda çalışan işçilerin enflasyon farkı da netleşti. İşçi toplu sözleşmeleri, zam oranları şubat ve ağustos aylarında uygulanıyor. İşçilere de enflasyon farkı yansıtılıyor. Ama işçiler için hesaplama, 2019 yılı Şubat ayında yapılıyor. Eğer Ağustos 2018 ile Şubat 2019 arasındaki enflasyon oranı yüzde 3.5'i aşmış ise aştığı oranda, 1 Mart 2019'dan geçerli olmak üzere enflasyon farkı verilecekti. TÜİK verilerine göre; Tüketici Fiyat Endeksi Ağustos 2018'de 367.66 iken Şubat 2019'da 398.71 oldu.
Posta

İhracatta Tarihî Rekor 
Türkiye'nin ihracatı şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 artışla 14 milyar 312 milyon dolara ulaştı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu rakamın Türkiye tarihinin en yüksek şubat ayı ihracatı olduğunu söyledi. Konuşmasına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak başlayan, kadın ve genç girişimcilere verdikleri önemin ispatı olarak bakanlık bünyesinde 'Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Dairesi' kurduklarını söyleyen Bakan Pekcan, kadınların ihracatta çok büyük başarılara imza atacaklarına inandığını söyledi.
Türkiye

Tanzim Belini Kırdı 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, şubat ayı enflasyon rakamının, alınan tedbirlerin etkisini gösterdiğini belirterek "Gıda enflasyonunun mevsimsel olumsuz etkiye rağmen beklentilerin altında kalması, tanzim satış kararının, gıda fiyatlarını baskılamadaki başarısını göstermiştir" dedi. Sosyal medya hesabından değerlendirmede bulunan Bakan Albayrak; tüketici fiyat endeksinin beklentilerin altında gerçekleştiğini, yıllık enflasyonun ise uzun bir süre sonra yüzde 20 seviyesinin altında kaldığını aktardı.
Türkiye

Otoda Satışlar Yüzde 47 Düştü 
Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Şubat'ta yüzde 47.1 daralarak 24 bin 875 adet oldu. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, yılın ilk iki ayındaki daralma ise yüzde 52.2 oldu ve satışlar 39 bin 248'e geriledi. Şubat ayında otomobil satışları geçen yıla göre yüzde 46.5 düşüşle 19 bin 205 adede indi. Hafif ticari araç satışları ise yüzde 49 düşüşle 5 bin 670 adet oldu. Otomotiv pazarı, sert yükselen faizler, TL'deki keskin değer kaybıyla gelen fiyat artışları nedeniyle geçen yıl nisan ayından itibaren giderek artan hızlarda daralırken, daralma geçen yıl ekim ayında zirve yaparak yüzde 76.5'i bulmuştu.
Star

SPOR 

Skandal Soruşturma 
TFF 2. Lig Beyaz Grup'ta cumartesi günü oynanan ve 1-1 sona eren Amedspor-Sakaryaspor maçında yaşananlar, Türk futbolunun gündemine oturdu. Seremoni sonrası ev sahibi ekibin kaptanı Mansur Çalar'ın avucuna gizlediği keskin bir cisimle rakip futbolcular Tevfik Köse, Dilaver Güçlü, Hacı Ömer Doğru ve Ferhat Yazgan'ı yaraladığı iddia edildi. Sakaryasporlu futbolcular maç sonrası sosyal medyada hesaplarından yaralandıklarını gösteren fotoğrafları paylaştı, ardından darp raporu alıp şikâyetçi oldu ve suç duyurusunda bulundu.
Sözcü

İstanbul Yaramıyor 
Trabzonspor'un İstanbul'da maç kazanamama serisi sürüyor. Bordo-mavililer, Kasımpaşa önünde 2-0 öne geçtiği maçtan 2-2 beraberlikle ayrıldı. Karadeniz Fırtınası, tam 450 gündür İstanbul deplasmanında maç kazanamıyor. Trabzonspor, 30 ve 45+1'de Nwakaeme ile 2-0'ı buldu ama 63'te Perica ile 90'da Trezeguet'nin penaltısına engel olamadı. Bu arada tansiyonu yükselen Kasımpaşa Teknik Direktörü Mustafa Denizli, karşılaşmanın devre arasında tedbir amaçlı hastaneye kaldırıldı.
Sözcü

Dev Operasyon 
Fenerbahçe'de sezon sonu büyük operasyon var. Teknik direktör Ersun Yanal, sözleşmeleri bitecek Neustadter, Slimani, Kameni, Benzia, İsmail, Şener ve Ayew gibi isimleri yeni sezonda düşünmezken, sakatlığı nedeniyle uzun zamandır forma giyemeyen Tolga Ciğerci'nin de sözleşmesi feshedilecek. Alper Potuk ve Frey'in de satışı gündemde. Valbuena ve Soldado'ya gelince, Yanal bu iki isme şimdilik sıcak bakıyor.
Cumhuriyet

İlk Yarının Faturası 
Erzurumspor deplasmanında sahadan 1-1 beraberlikle ayrılan Galatasaray, lider Başakşehir'le arasındaki puan farkının 8'e çıkmasıyla şampiyonluk yarışında ağır yara alırken ligin ilk yarısında kaybettiği puanlara yanıyor. Cim-Bom ilk 17 haftalık dönemde tam 22 puan yitirerek kendisini bugünkü tablonun içinde buldu. Hatalı hakem kararları, TFF'nin Fenerbahçe derbisi sonrası teknik direktör Fatih Terim ile bazı oyunculara verdiği cezalar, yönetimin sezon başındaki transfer yanlışları, futbolcuların düşük performansı ve sakatlıkların yanı sıra yaşanan puan kayıpları Sarı-Kırmızılıların zirvenin gerisinde kalmasının nedenleri arasında...
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme