8 Mart 2019 Cuma

08.03.2019 Genel Gündem

08.02.2019 
TÜRKİYE 
Utan Utan! 
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün AK Parti'nin Mardin ve Siirt mitinglerinde vatandaşlara hitap etti. Güneydoğu'daki çukur olaylarını hatırlatan ve HDP'yi hedef alan Erdoğan, "HDP'li belediyeler çukur kazdılar, iş makineleriyle kanal açtılar. Benim vatandaşımın hayatını zehir ettiler. Vatandaşımın yaşam hakkını elinden aldılar. Bölücü terör örgütünün enkaza çevirdiği alanları tekrar ayağa kaldırdık" dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in önceki gün Denizli mitingindeki sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulunan Erdoğan, kendisini de sert ifadelerle eleştirdi.
Posta


'Şehirler Gidiyor Asabiyeti Ondan' 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Denizli'nin ardından Millet İttifakı'nın ikinci ortak mitingini Aydın'da gerçekleştirdi. Alandakileri birlikte selamlayan iki lider, ittifakın Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı CHP'li Özlem Çerçioğlu ve ilçe belediye başkan adaylarına destek istedi. Mitingde önce Akşener konuştu. Denizli'deki sözlerine Erdoğan'ın çok kızdığını belirten Akşener, "İstanbul gidiyor, asabiyet ondan. Ankara gitti, asabiyet ondan. Aydın gitmiş, asabiyet ondan" dedi.
Posta

Yüzde 55'leri Yakalayacağız 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve cumhur ittifakının Ankara büyükşehir belediye başkan adayı Mehmet Özhaseki, yüzde 55'leri yakalayarak seçimi kazanacağım söyledi Hürriyet Ankara Bürosu'nu ziyaret eden Özhaseki özetle şunları söyledi: "Yaptırdığımız anketlerde yükselmediğimiz anket yok. Çıktık kendimizi anlattık, makul bir şekilde kampanyayı sürdürüyoruz. Manipüle anketlere bakarsanız onların ciddiye alınacak yönü yok. Ben 3-5 puan arasında açarak kazanacağımızı zannediyorum"
Hürriyet

Kalkınmada Fırsat Eşitliği 
Kadın dostu kredi programıyla şirketleri kadın istihdamına yönelik somut adımlar atmada destekleyen Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası (TSKB) ile Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), "Kapsayıcı Kalkınma için Fırsat Eşitliği" başlıklı konferansta fırsat + eşitliğine dikkat çektiler.
Milliyet

DÜNYA 
Cia İçin Karartma 
Irak, Afganistan, Suriye, Pakistan'ın da aralarında yer aldığı pek çok ülkede düzenlediği İHA (İnsansız Hava Aracı) saldırılarında büyük sivil kayıpları ile tartışma yaratan ABD'de, Başkan Donald Trump, selefi Barack Obama'nın getirdiği, istihbaratın aktif çatışma alanları dışındaki saldırılarında yaşamını yitiren siviller konusunda Kongre'ye rapor verme zorunluluğunu kaldırdı.
Cumhuriyet

Fransa'da Polise Tepki 
Fransa'nın Grenoble kentinde geçen cumartesi günü polisin kovaladığı motosikleti kullanan biri Türk iki gencin kaza yaparak yaşamını yitirmesi, protestolara neden oldu. 19 yaşındaki Fatih Karakuş ile 17 yaşındaki arkadaşı Adam Soli'nin motosikletle seyir halindeyken kendilerini takibe alan polislerden kaçarken hızlanarak otobüsle çarpıştığı bildirildi. Kasksız oldukları öğrenilen gençler kaza yerinde hayatlarını kaybetti.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,1068-6,1108
Sterlin: 7,1422-7,1477
Gram Altın: 225,7530-225,9185

Yük Kadının Sırtında 
Türkiye nüfusunun yüzde 49.8'ini oluşturan kadınların istihdam oranı erkeklerin yarısından az. Türkiye'de 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin oranı erkeklerde yüzde 65.6 iken kadınlarda ise yüzde 28.9. Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Gerek iş hayatında gerek ev yaşamında en büyük yük kadınların sırtında. Hem işçi hem işveren çevreleri kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmasını, eğitimden eşit yararlanmasını talep ediyor.
Cumhuriyet

'Alınterinin Cinsiyeti Olmaz' 
Türk Metal Sendikası tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında her yıl düzenlenen Kadın İşçiler Büyük Kurultayı'nın 24.'sü gerçekleştirildi. Kurultaya, Türkiye genelindeki çeşitli fabrikalarda çalışan 1100 kadın işçi katıldı. 19 ülkeden 100'e yakın kadın temsilci de kurultayda yer aldı. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, New York'ta hak ve eşitlik mücadelesi verirken katledilen kadın emekçilere dikkat çekerek, "Ne yazık ki, emekçi kadınların katledilmesiyle kararan dünyayı hâlâ aydınlatamadık" dedi. Emeğin, alınterinin cinsiyetinin olmadığına işaret eden Kavlak, "Ve asıl önemlisi, insan olmanın, iyi insan olmanın cinsiyeti yoktur" dedi.
Cumhuriyet

Teşvik Rehberi 
Ekonominin sıkıntılı dönemlerinde alınan tedbirlerle piyasalar düzelirken, sıra reel sektörün (sanayi) yaralarını sarmaya geldi. 2017'de başlatılan istihdam seferberliği kapsamında 1 yılda 1.5 milyon kişiye iş sağlanmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 25 Şubat'ta 'Burası Türkiye burada iş var' sloganıyla yeni bir 'İstihdam Seferberliği' başlatarak 2019'da 2.5 milyon yeni istihdam yaratacaklarını açıklamıştı. 'İstihdam Seferberliği 2019' kapsamında işverene 8 başlıkta teşvik verilecek ve destekler 1.5 yıl sürecek. Bu teşvikler, dün İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen seminerde işverenlere anlatıldı.
Posta

Ucuz Konuta 1 Günde 5 Bin Talep 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ'nin 50 bin konutluk yeni sosyal konut projesine ilişkin talebin yoğun olduğuna dikkat çekti. Kurum, "Arkadaşlardan aldığım bilgiye göre başvuru şu ana kadar 5 bini geçti. Önemli bir kampanya. İstanbulumuzda 6 bin 300 konutun talebini toplayacağız. Her bütçeye, her kesime hitap edebilecek önemli bir proje bu. İlçeler de belli. Başakşehir, Kayabaşı, Hoşdere ve Ayazma mevkileri ile Tuzla ve Silivri'de 6 bin 300 konut, 5 farklı projeyle yapılacak" diye konuştu.
Posta

Büyük Vergi Reformu Çalışması Başladı 
Hazine ve Maliye Bakam Berat Albayrak, tüm vergi mimarisi ile ilgili büyük bir reform çalışmasının eş anlı başladığını söyledi. Albayrak "Vergi Konseyimizle yaptığımız toplantıda, Türkiye'deki yerli ve yabancı yatırım yapan tüm reel sektörün, küresel rekabet ikliminde çok daha avantajlı konuma geleceği, çok detaylı bir vergi reformu süreci başladı" dedi.
Hürriyet

SPOR
'Beni Tehdit Ediyorlar' 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, marttaki iki maç için milli takımın başında olacağını ve göreve resmi olarak 1 Haziran'da başlayacağını söyledi. TFF tarafından geçen hafta milli takımın başına getirilen ve aynı zamanda Beşiktaş'ı da çalıştıran Güneş, Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Güneş şöyle konuştu: Ayrılacağım son gün bile ilk günkü aşkla çalışacağım. Ben burada devam ediyorum. Hiç kimseyle kavga içinde olmak için burada durmuyorum. Hayatım boyunca futbolu sevdirmek için uğraştım. Tüm futbolseverlere sevgilerimi sunuyorum. Beni bu haftaki maç öncesi tehdit edenlere söylüyorum. Mayısa kadar belki olmayabilirim ama ben ölümü göze alırım ama ben namusumla gömülürüm.
Cumhuriyet

Sporumuza Kadın Damgası 
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerinden yararlanılarak yapılan araştırmaya göre; Türkiye'de lisanslı her 3 sporcudan biri kadın.. Şans oyunları platformu Misli.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için ülkemizde sporda kadınların yerini araştırdı. Ortaya çıkan verilerde 2018 sonu itibarıyla Türkiye'deki toplam sporcu sayısı 4 milyon 907 bin 955 iken, kadın sporcuların sayısı 1 milyon 646 bin 102 oldu. Kadın sporcuların 261 bin 849'u faal olarak sporculuk yaparken, üç büyük kent dışında en çok kadın sporcu yetiştiren şehrin Bursa olduğu görülüyor.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme