.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

14 Mart 2019 Perşembe

14.03.2019 Genel Gündem

14.03.2019
TÜRKİYE 
'Patates Ekecek Yer Mi Yok?' 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün Kırklareli'nde sivil toplum kuruluşları, esnaf odaları ve sendika temsilcileri ile bir araya geldi. Ardından da kentte düzenlenen mitingde seçmenlere seslenen Kılıçdaroğlu "Sürekli 'Türkiye'nin beka sorunu var' deniyor. Bir toplumu üretimden koparırsanız, beka sorunu başlar. Beka sorununu kim yaratır, esnaf, çiftçi, emekli yaratmaz. Ülkeyi yönetenler yaratır. Bu sorundan üreterek kurtulacağız" dedi. Bir ülkenin üreterek dünyada söz sahibi olabileceğini belirten Kılıçdaroğlu "Üretip malımızı bütün dünyaya gönderirseniz, herkes tüm dünyada 'Türk malı' diye damgasını gördüğü zaman Türkiye'nin değerini, kıymetini ve büyüklüğünü anlar. Biz yurt dışından pirinç getiriyoruz, niçin?" dedi.
Posta
 

'İstanbul'da İlk Madde Yoksullukla Mücadele' 
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Soruları yanıtlayan İmamoğlu, İstanbul Belediyesi'nin Saraçhane'deki binasını kütüphane haline getirmek istediklerini belirterek "Halkla iç içe olması açısından, belediye başkanlığı ve meclisi orada bırakacağız" dedi. İmamoğlu, kamu finansının önemine değinerek "İstanbul için birinci maddemiz yoksullukla mücadele. Bunun nedenlerinden biri bugün üretmeyen bir topluma dönüşmemiz sonucunda insanların yoksullukla uğraşıyor olması" ifadelerini kullandı.
Posta

Yavaş Yavaş Adaylıktan Çekil 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yozgat ve Kırıkkale mitingi dönüşü kendisini takip eden gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş'ın sahte senetle icra takibi yaptığı iddialarına değinen Bahçeli, özetle şunları söyledi: Bu konuyu iki sebepten dolayı çok iyi düşünmek gerekiyor. Bir, tartışmaya muhatap olan kişi, CHP ve onunla oluşmuş olan zillet ittifakının adayı olarak takdim edilen bir kişi. İkincisi ise olayın hukuki boyutu var. Bu ikisi yan yana geldiğinde artık kalan 19 gün içerisinde sürekli tartışmaya zemin teşkil edecektir."
Türkiye

Soyguncu Ve Zalimsin 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisi için "diktatör" ifadesini kullanan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için "Tek derdi yaklaşan seçimlere yatırım yapmak ama bunun hesabını verecek" dedi. Pursaklar ve Gölbaşı toplu açılış törenlerinde halka hitap eden Erdoğan, alandakilere Gezi Parkı eylemleri ve İstanbul Taksim'de düzenlenen Dünya Kadınlar Günü yürüyüşünden görüntüler izletti. "Gördüğünüz kadın da CHP'nin il başkanı. Kardeşlerim, kimler kiminle el ele? Taksim'de CHP bayrağı ile HDP paçavrası yan yana" diyen Cumhurbaşkanı, "Ülkemizde birileri ezanımızı ıslıklar da İsrail durur mu? Onlar da Müslümanların onur davası olan Mescidi Aksa'yı, Kubbetü's Sahra'yı postalları ile kirletmeye cüret ettiler" dedi.
Türkiye

Başkentte 14 DEAŞ'lı Terörist Gözaltına Alındı 
Güvenlik güçleri, terör örgütleriyle yurt içinde ve dışında etkin mücadelesine devam ediyor. DEAŞ adına Suriye ile Irak'ta faaliyet gösterdikleri ve yurda kaçak yollarla girdikleri belirlenen 14 yabancı uyruklu zanlıyı takibe alan Terörle Mücadele ekipleri, operasyon için düğmeye bastı. Tespit edilen adreslere es zamanlı operasyonlar düzenleyen ekipler, zanlıların tamamını gözaltına aldı. Zanlıların DEAŞ'ın çeşitli kademe ve görevlerde yönetici olarak görev aldıkları, Türkiye'de örgüte müzahir olan kişilerle irtibatlı oldukları belirlendi.
Star

DÜNYA 
Savcılık Trump'ın Kredilerini İnceleyecek 
ABD Başkanı Donald Trump'ın başı dertten kurtulmuyor. Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesi kapsamında Kongre'ye ifade veren Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'in ABD Başkanı ile ilgili söylediği sözler soruşturma konusu oldu. New York Başsavcılığı, Cohen'in "Trump bankalardan kredi almak için mal varlığını abartıyor" demesi üzerine soruşturma başlattı. Trump'ın Miami, Washington ve Miami'de otellerini yaptırmak için aldığı krediler incelenecek.
Sözcü

AP'den Skandal Türkiye Kararı 
Avrupa Parlamentosu (AP) 2018 Türkiye Raporu'nda "Avrupa Birliği'nin Türkiye ile katılım müzakerelerini resmen askıya alması" çağrısında bulundu. Hollandalı AP üyesi Kati Piri'nin hazırladığı "2018 Türkiye Raporu" Strazburg'daki Genel Kurulda oylandı. "Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile katılım müzakerelerini resmen askıya alması" önerisinin yer aldığı rapor, 109'a karşı 370 oyla kabul edildi.
Sözcü

AB'den Çıkış Düğümü 
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma sürecinin (Brexit) resmen başlamasına 15 gün kala, çıkış için formül arayışları sürüyor. Avam Kamarası'nda dün yapılan oylamada hükümetin anlaşmasız boşanmayı bir seçenek olarak değerlendirmesi 308 kabul oyuna karşı 312 oyla reddedildi. Alınan kararla, milletvekillerinin Brexit sürecinin başlamasının ertelenmesi için tasarı sunmaları mümkün hale geldi. Brüksel ile AB'den çıkışın şartlarını belirleyen anlaşma üzerinde uzlaşıya varan İngiliz hükümetinin, geçen ocakta yaşadığı yenilginin ardından önceki gün revizyon içeren ikinci taslağı da Avam Kamarası'ndan geçirememesi Başbakan "Theresa May'in koltuğu tehlikede" yorumlarını beraberinde getirdi.
Cumhuriyet

Ruhani'den Bir İlk Daha 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak'a yaptığı ilk resmi ziyaretinde ülkenin Şii otoritelerden Ali el Sistani ile bir araya geldi. Ruhani, Sistani ile görüşen ilk İran Cumhurbaşkanı oldu. Ruhani, ziyaretinin üçüncü ve son gününde dün Necef kentine gitti. Burada önce İmam Ali Türbesi'ni ziyaret eden Ruhani daha sonra Sistani ile görüştü. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in de bulunduğu görüşme Sistani'nin evinde gerçekleştirildi.
Cumhuriyet

EKONOMİ  
Dolar: 5,4589-5,4626    
Euro: 6,1949-6,2012
Sterlin: 7,2609-7,2709                                            
Gram Altın: 229,8203-230,0060

Nöbetçi Noterlik 6 Nisan'da 
Noterler de artık eczaneler gibi haftasonu nöbetçi olacak. Nöbetçi noterlik uygulaması 6 Nisan itibarıyla 81 ilde başlayacak. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "İstiyoruz ki vatandaş işinden, mesaisinden olmasın. Tatil-haftasonu demeden ekonominin çarkı dönsün, ticaret aksamasın. İstedik ki pratik olalım, hızlı ve çözüm odaklı hareket edelim" dedi. Gecikmelerin son bulacağını söyleyen Gül, "Vatandaş, haftasonu ikinci el araç alıyor, satıyor. Hatta bunun için bazen bir şehirden diğerine seyahat ediyor. Muamelesini yapmak için haftanın ve mesainin başlamasını bekliyor.
Posta

Enerji Veren Kadınlara Ödül 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık sağlamak amacıyla düzenlenen 'Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar' ödül töreninin ikincisi, bu yıl da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın katılımı ile gerçekleşecek. Törene ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da katılacak.
Posta

İŞKUR 1 Milyon 350 Bin Kişiyi İstihdam Edecek 
İŞKUR yeni yılda istihdam çıtasını yükseltti. İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, 2019'da 1 milyon 350 bin kişiyi işe yerleştireceklerini söyledi. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde İŞKUR ofisinin açılışını gerçekleştiren Uzunkaya "Türkiye işsizlikle mücadelede istihdam noktasında son yıllarda büyük mesafeler kaydetti. Malumlarınız olduğu üzere Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 2019 yılı ile ilgili milletimizin önünde 2 buçuk milyon hedefini koydu" dedi.
Türkiye

İzinli Kenevir Üretimi Tarlaya Talebi Patlattı 
Türkiye'nin 19 ilinde kenevir üretimine izin verildiğinin açıklanmasıyla, tarla talebi arttı. Karar çerçevesinde üreticisine önemli gelir bırakması beklenen kenevir sebebiyle Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak'ta tarla talebinde artış dikkat çekiyor. Tapu.com kurucu ortağı Emre Erşahin, Türkiye'nin her yerinden talebin olduğunu, kenevir üretimi yapılan illerde satışa sunulan tarlaların 85 bin lira civarında satıldığını, dönüm fiyatının ise 5 bin liradan başlayıp 9 bin liraya kadar ulaşıyor.
Türkiye

Avrupa'nın En Büyük Şehir Hastanesi Açılıyor 
Türkiye'nin sağlık alanındaki en büyük 'Kamu-Özel İşbirliği' projesi olan ve CCN Yatırım Holding tarafından anahtar teslim olarak yatırımı yapılan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent bugün açılıyor. 1.1 milyar Euro yatırımla hayata geçirilen proje Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise tek seferde inşa edilen en büyük hastanesi olma özelliğine sahip. 1 milyon 312 bin m2'lik kapalı alanda 3711 yatak kapasitesi ile dünya sıralamasında üçüncü sırada yer alan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent, kısa sürede yerel ve uluslararası alanlarda tercih edilen bir sağlık merkezi olmayı hedefliyor.
Star

SPOR 
Beşiktaş Nereye Koşuyor 
'Beşiktaş'ın adını dünyaya duyurma' misyonu terse döndü. Fikret Orman başkanlığında, FEDA dönemini yaşayan, Vodafone Park'ı yapan, iki Süper Lig şampiyonluğu görüp Şampiyonlar Ligi'nde puan rekoru kıran siyah-beyazlılar, artık Avrupa medyasında çok farklı manşetlerle anılıyor. Bunların son örneği Bild'den geldi ve Alman medyası, Loris Karius'un maaşını alamadığı gerekçesiyle Beşiktaş'ı FIFA'ya şikâyet ettiğini duyurdu.
Sözcü

Eldivenler Mert'e 
Euro 2020 elemeleri kapsamında mart ayında oynanacak maçlar öncesi gözler, A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş'e çevrildi. Beşiktaş'ta sıkıntılı bir dönemden geçen tecrübeli çalıştırıcı, 22 Mart'taki Arnavutluk deplasmanı ve 25 Mart'ta Eskişehir'de oynanacak Moldova mücadelesi öncesi kadrosunu yarın açıklayacak. Tecrübeli teknik adamın, ilk iki maç için fazla değişiklik yapmayı düşünmediğini söylemesine rağmen özellikle forvet ve kalede arayışta olduğu öğrenildi.
Sözcü

İbra Tehdidi 
Galatasaray Kulübü'nün mart ayı divan kurulu toplantısına, Cumhuriyet'in 28 Şubat'ta yayımladığı son olağanüstü genel kurulun divan başkanlığını yapan Avukat Metin Sinan Aslan'ın Disiplin Kurulu'na verilmesi damgasını vurdu. Divan üyesi Hayri Kozak'ın verdiği önergeyle, idari konulardaki görüşmeler öne alınırken, camianın önemli isimleri, yönetimin Metin Sinan Aslan'ı ve çok sayıda genel kurul üyesini disipline sevk etmesine büyük tepki gösterdi.
Cumhuriyet

Filede Söz Fenerbahçe'nin 
CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi çeyrek final etabı ilk maçında Fenerbahçe OPET, deplasmanda İtalya'nın Savino Del Bene Scandicci takımıyla karşılaştı. Sarı-Lacivertliler mücadeleden 19-25, 25-23, 19-25 ve 21-25'lik setlerle 3-1 galip ayrılarak 19 Mart Salı günü Burhan Felek'te oynanacak 2. maç öncesi büyük avantaj sağlamış oldu. Aynı turnuvada VakıfBank ise çeyrek final ilk maçında deplasmanda Rusya temsilcisi Dinamo Moskova'ya 3-2 yenildi.
Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme